Środa 21 Listopad 2018 Imieniny: Albert, Janusz, Konrad
Bohaterowie Niepodległej
  
Menu

 
 
 
   

W 2018 roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Już słyszymy o różnych formach czczenia tego jakże ważnego dla nas – Polaków – wydarzenia. Instytucje kultury, samorządy, władze państwowe organizują przeróżne akcje i spotkania, aby rocznica ta zapisała się w pamięci Polaków na trwałe. Kalendarz imprez można rozpisać na cały rok tak, aby upamiętnić wszystkie najważniejsze wydarzenia z 1918 roku oraz ludzi, którzy tę niepodległość tworzyli.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kleczewie już w grudniu 2017 roku zapoczątkowała obchody niepodległościowe. Związane to było także ze 150-leciem urodzin Józefa Piłsudskiego. 4 grudnia, w przeddzień rocznicy urodzin Piłsudskiego, odbyła się pierwsza prelekcja, podczas której młodzież szkolna zapoznała się z życiem i działalnością Pierwszego Marszałka Polski. Dużo miejsca poświęcono wydarzeniom z lat 1914–1918, które przyniosły Polsce wolność.

Drugą postacią, która obok Józefa Piłsudskiego, wielce się przysłużyła do odzyskania upragnionej wolności, był Roman Dmowski. Tej postaci zostały poświęcone dzisiejsze spotkania z młodzieżą kleczewskiego oddziału gimnazjalnego i liceum.

Prelegentem był nasz pracownik, Maciej Grzeszczak. Przedstawił on poglądy Romana Dmowskiego, jego wizję odzyskania niepodległości. Był to polityk, który stworzył tzw. orientację prorosyjską. W sojuszu z Rosją widział bowiem jedyną drogę do „wybicia się Polski na niepodległość”. Jego koncepcja upadła wraz z sukcesami na froncie wschodnim armii niemieckiej. Przeniósł się wówczas do Paryża, by z państwami koalicji antyniemieckiej budować niepodległą Polskę. Wśród wielu jego zasług należy wymienić utworzenie Komitetu Narodowego Polskiego, który de facto stał się jedynym uznawanym przedstawicielstwem narodu polskiego w czasie I wojny światowej.

Podczas prelekcji uczniowie dowiedzieli się również o wpływie Romana Dmowskiego na kształt terytorialny budowanego Państwa Polskiego. On to bowiem z ramienia rządu polskiego negocjował kształt granic Polski na konferencji pokojowej w podparyskim Wersalu w 1919 roku.   

„Bohaterowie Niepodległej” będą cykliczną comiesięczną formą spotkań z młodzieżą szkolną i będą organizowane dla uczniów wszystkich szkół na terenie gminy Kleczew.

Zdjęcia do artykułu
 

 
wszystkich zdjęć: 4
 
«« wstecz
drukuj
  
Godziny otwarcia:
Poniedziałek 10:00 - 18:00
Wtorek 08:00 - 16.00
Środa 10:00 - 18:00
Czwartek 08:00 - 16.00
Piątek 10:00 - 18:00
Sobota 09:00 - 13:00
  
Jaką literaturę czytasz najczęściej?
Piekną
Popularno-naukową
Techniczną
Science-fiction
Romanse
Obcojezyczną
Data utworzenia:
19 Wrzesień 2007
Zobacz wyniki | Głosuj »    
 
 
on line: 3 odwiedzin: 675787
[Valid RSS]
Strona główna|Historia|Księgozbiór|Działalność|Usługi|Kontakt|Polityka prywatności|      
© 2007 - 2018 Biblioteka Publiczna w Kleczewie